Skip to main content

Nasza działalność

Anna Łaszcz

Anna Łaszcz

Warsztaty „Słoneczna galeria – Urtica dzieciom”, w której mam przyjemność uczestniczyć od początku mojej pracy na oddziale onkologii dziecięcej, to piękna przygoda obfitująca we wzruszenia, radość, spontaniczny śmiech, zaskakujące wypowiedzi, opowieści o przeróżnych  historiach z życia. To czas nawiązywania bliskich relacji, czas zwierzeń lub po prostu twórcza przygoda z zaskakującymi zwrotami akcji.

Pamiętam Natalię, tworzyła prace plastyczne etapami, przez kilka dni, jak pozwalały na to badania, samopoczucie, inwencja twórcza i „uchwycone inspiracje”. Akurat powstawała praca z ptakami: trzy ptaszki na długich cienkich nóżkach w zimowej scenerii…. Gdy, po jakimś czasie poprosiłam ją, o nadanie tytułu, odpowiedziała zaskakująco: „Trzej muszkieterowie” i tak zostało, tytuł był zaskakujący, ale świetnie pasował.

Mam również w pamięci Szymona, który zamiast pójść we wrześniu do szkoły, trafił do szpitala na kolejne leczenie onkologiczne. Wszyscy chcieliśmy mu jakoś pomóc, każdy na swój sposób. Szymon bardzo lubił zajęcia plastyczne, tworzył piękne kolorowe prace, choć podczas tego leczenia miał kłopoty ze wzrokiem i motywacją. Ogromną zachętą stała się kartka z kalendarza Fundacji Urtica, z miesiąca października. Było na niej zdjęcie pracy Szymona wykonanej w poprzedniej edycji warsztatów plastycznych „Słoneczna galeria”.  Był na niej piękny jeż. Szymon trzymał przed sobą kalendarz i swoimi pięknymi oczami (słabo widziały) przyglądał się. Powiedział: „Pamiętam jak ją robiłem”!!!! Mina Szymona była wówczas bezcenna. Na twarzach Mamy i mojej – wzruszenie. Dla takich chwil, takich momentów warto tworzyć…

Są w mojej pamięci dziecięce twarze pochylone nad kartkami papieru, twórczy rozgardiasz, zapał, czasem skupienie, pędzle w dłoniach, pobrudzone koszulki, dłonie, twarze, a nawet głowa czasem w ciapki, uśmiechy na twarzach a nieco dalej pompy… jedna, druga…. Ale na ten czas, jakby ich nie było….. bo tam po prostu byli ARTYŚCI …..

Warto, po stokroć warto

Zespół Szkół nr 15 przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, żeby być na bieżąco
ze sztuką pomagania.