Skip to main content

Nasza działalność

Anita Piotrowska

Anita Piotrowska

Arteterapeutka, od 8 lat koordynatorka działań dla Fundacji Urtica Dzieciom w aspekcie warsztatów plastycznych realizowanych dla dzieci chorujących onkologicznie przy Zespole Szkół Szpitalnych w Szczecinie. W ramach współpracy z Fundacją: prowadząca drugą edycję “Słonecznej Galerii Online” oraz autorka projektu arteterapeutycznych konsultacji artystycznych. Pedagog leczniczy, autorka programu “Sztuka na zdrowie” dla małych pacjentów z oddziałów onkologii i hematologii w Szczecinie, współtwórca projektu Arteterapia Warsztaty Szczecin, organizatorka warsztatów dla dzieci, rodziców i nauczycieli, pasjonatka interaktywnych książek i kolorowych pomocy dydaktycznych. Swoje arte projekty i pomysły prezentuje w mediach społecznościowych.

ZA CO CENIĘ WARSZTATY?

Warsztaty “Słoneczna Galeria” cenię za możliwość tworzenia na oddziałach dziecięcych naprawdę twórczej i wyjątkowej atmosfery. To jedyne w swoim rodzaju spotkania z małymi pacjentami, podczas których najistotniejszy staje się sam proces powstawania prac plastycznych. Dzieci mają w sobie naturalną potrzebę kreatywności i ekspresji. Wspieranie jej w warunkach szpitalnych jest niezwykle trudne. Wszelkie inicjatywy dostrzegające znaczenie arteterapii w procesie leczenia są bardzo potrzebne! Bogate zaplecze materiałów plastycznych zapewniane przez Fundację sprawia, że zajęcia
z dziećmi są pełne kolorów, uśmiechów i marzeń!

Nie zliczę wyjątkowych chwil, jakie przyszło mi przeżyć podczas spotkań z dziećmi. Wiele z nich na zawsze pozostanie w moim sercu. Czasem bardziej niż same prace plastyczne, pamiętamy okoliczności ich powstania. Tak było podczas indywidualnych warsztatów z 13-letnim pacjentem onkologii.
W tworzeniu ogromnego obrazu pomogli nie tylko rodzice, ale również pielęgniarki i lekarze z oddziału. Każdy chwycił pędzel w dłoń! W sali rozbrzmiewała muzyka prosto z gramofonu. Ta niezwykła współpraca dorosłych i dzieci pokazała, jak ważny i potrzebny wszystkim jest terapeutyczny wymiar warsztatów plastycznych.

Praca na oddziałach onkologii i hematologii uczy pokory i zdrowego układania priorytetów w życiu osobistym. Podczas 8 lat prowadzenia zajęć z dziećmi w szpitalu spotkałam mnóstwo pięknych sercem ludzi. Jestem wdzięczna za ten czas, bo wiem że ogromną wartością jest samo obserwowania rozwoju, walki i determinacji drugiego człowieka. Rok temu poznałam w szpitalu młodą dziewczynę. Widywałyśmy się niemal codziennie, dużo przy tym rozmawiając. Ola (imię przypadkowe) nie chciała brać udziału w warsztatach, nie akceptowała sytuacji w jakiej przyszło jej być. Zostawiłam jej farby, blok i teczkę pełną informacji o warsztatach. #Tocoważne – tak brzmiał jeden z hasztagów na formularzach zgłoszeniowych przygotowanych przez Fundację… Pamiętam, gdy następnego dnia na ścianie przy jej łóżku zobaczyłam tę właśnie kartkę. Przyklejoną taśmą. Z jednym tylko punktem: “Przeżyć”. Ola nie stworzyła wtedy obrazu, a coś znacznie ważniejszego: cel i nadzieję.

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, żeby być na bieżąco
ze sztuką pomagania.