Jak Twoja firma może zaangażować się w pomoc dzieciom z nowotworami?

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest ważna zarówno dla beneficjentów udzielanej im pomocy, jak i samych firm, które ją niosą. W jaki konkretny sposób przedsiębiorstwa mogą wspierać dzieci chorujące na raka, realizując działania o charakterze doraźnym lub długoplanowym?
Pomoc na już – jak wesprzeć dzieci chore onkologicznie?
Krótkoterminowe działania podejmowane przez firmy na rzecz małych pacjentów onkologicznych odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu im optymalnych warunków leczenia. Dzięki temu można szybko sfinansować pomoc w konkretnych obszarach, takich jak np. operacja, lek ratujący życie, czy też kosztowna terapia poza granicami naszego kraju.
Chcąc pomagać w konkretnych obszarach, firma może skupić się na:
- organizacji zbiórek wśród pracowników lub kontrahentów,
- odprowadzaniu 1,5% podatku na rzecz OPP (organizacji pożytku publicznego),
- organizacji jednorazowych wydarzeń, spotkań, jak np. wydarzenia kulturalne, eventy poświęcone zbiórkom na konkretne osoby,
- zainicjowaniu akcji, w ramach której zostanie przekazana odpowiednia pomoc materialna (niekoniecznie pieniężna).
Celem pomocy może być nie tylko jednorazowe udzielenie wsparcia na konkretnym etapie leczenia, ale też regularne przekazywanie środków pieniężnych. Pamiętajmy, że w polskim prawodawstwie podatkowym wciąż istnieją takie narzędzia, jak np. odliczenie darowizny od podatku, w związku z czym część przelanych w ten sposób środków i tak wróci do ofiarodawcy.
Ciekawą formą pomocy, na którą decyduje się coraz więcej firm realizujących wsparcie dla dzieci chorych onkologicznie, jest aktywizacja pracowników do podejmowania działań na rzecz wybranego pacjenta lub grupy pacjentów. Wolontariat pracowniczy – bo o nim mowa – może mieć formę działań, w ramach których wybrane osoby przygotowują drobne upominki dla maluchów i ich rodzin.
Od 2025 roku obowiązkiem firm współpracujących z fundacjami jest raportowanie ESG, które polega na wykazaniu działań prospołecznych realizowanych przez duże firmy oraz spółki zatrudniające powyżej 500 osób.
Długoterminowe wsparcie dzieci chorych onkologicznie – na czym polega?
Zaletą wsparcia o charakterze długoterminowym jest m.in. to, że wpisuje się ono w szerszy charakter działań. Celem nie jest tu wyłącznie pomoc konkretnemu dziecku w określony sposób (np. sfinansowanie operacji), lecz głębsza strategia, która ma formę odrębnego projektu.
Przykładem takich działań jest np. długofalowy program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, w ramach którego firma wspiera:
- leczenie dziecka lub dzieci cierpiących na określoną chorobę,
- wsparcie działań z zakresu rehabilitacji dzieci,
- działania umożliwiające dzieciom powrót do normalnego życia po wyleczeniu lub w trakcie remisji.
Firmy decydują się również na realizację wsparcia poprzez kanały mediów społecznościowych. Dzięki własnym kontom, mogą one promować konkretne działania fundacji, a także nagłaśniać zbiórki i inne inicjatywy. Dzięki temu wzrasta szansa na zebranie konkretnych środków, które mogą być wykorzystane w perspektywie krótko- lub długoterminowej.
Nie tylko pieniądze – liczy się każde wsparcie!
Należy podkreślić, że współpraca na linii przedsiębiorstwo – fundacja, nie musi mieć charakteru ograniczonego do pomocy pieniężnej. Przedsiębiorstwo może również realizować wsparcie w formie:
- promowania działań fundacji, aby wśród potencjalnych ofiarodawców wzrosło zainteresowanie wybranymi zbiórkami,
- pomocy w logistyce, umożliwiając przewóz zebranych dóbr do określonego oddziału lub szpitala,
- wsparcia marketingowego, którego celem jest wzrost zainteresowania daną zbiórką.
Często przedsiębiorstwa decydują się też na przekazywanie pomocy w postaci artykułów higienicznych, tekstyliów, organizacji cateringu i wielu innych działań, dzięki którym można choć trochę pomóc dzieciom w przeżywaniu ich trudnej i wyczerpującej choroby.
Współpraca przedsiębiorstw z fundacjami i szpitalami
Firmy doceniają korzyści, jakie niesie ze sobą współpraca z fundacjami specjalizującymi się we wsparciu małych pacjentów onkologicznych. Przykładem takiej organizacji jest nasza Fundacja Urtica Dzieciom, która od lat zajmuje się pomocą nie tylko w samym leczeniu, ale też w godnym przeżywaniu swojej choroby. Co ważne, adresatem tej pomocy są zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie, dla których organizujemy turnusy terapeutyczne, podczas których odbywają się warsztaty psychologiczne skupiające się na wsparciu dziecka oraz opiekuna w trakcie trwania choroby.
Nasza fundacja dla dzieci chorych na raka realizuje szereg projektów, realizowanych z myślą o najmłodszych pacjentach onkologicznych. Każda przekazywana darowizna dla Fundacji Urtica Dzieciom wykorzystana jest w sposób tak efektywny, jak to tylko możliwe. Podejmowane przez nas działania polegają przede wszystkim na organizacji:
- konsultacji psychologicznych dla dzieci oraz ich opiekunów,
- warsztatów arteterapeutycznych, w trakcie których dzieci wyrażają swoje emocje poprzez sztukę,
- kilkudniowych wyjazdów dla dzieci oraz ich rodzin.
Jako fundacja działamy również na rzecz oddziałów i szpitali onkologicznych.
Fundacja Urtica Dzieciom jest otwarta na różne formy współpracy z sektorem prywatnym.