Skip to main content

Słoneczna Galeria

08 kwietnia 2022
SG FB coverphoto Obszar roboczy 1

Fundacja Urtica Dzieciom z początkiem wiosny ruszyła z kolejną odsłoną statutowego projektu „Słoneczna Galeria”. Jest to cykl warsztatów plastycznych, realizowanych od 2010 r., w których uczestniczą dzieci leczone na 18 oddziałach onkologicznych i hematologicznych w Polsce.

Zajęcia prowadzone są przez artystów plastyków i pedagogów, którzy wspierają Małych Artystów w tworzeniu unikatowych dzieł sztuki, pobudzając ich wyobraźnię, odkrywając nowe talenty. Wraz ze „Słoneczną Galerią” do szpitalnych sal wkracza radość i kreatywność.

Warsztaty dla małych pacjentów to możliwość kontaktu ze sztuką i oderwanie się od szpitalnej codzienności. Arteterapia – terapia przez sztukę – jest doskonałym sposobem na radzenie sobie z trudnymi emocjami, ale też formą dającą odprężenie, uwalniającą od napięcia. Pozwala najmłodszym uwolnić emocje, wyrazić wewnętrzny świat i pokazać to, co dla nich naprawdę istotne.

Udział w zajęciach zarówno dla chorych dzieci, jak i ich rodziców, okazał się wielką i potrzebną terapią, czasem twórczego spełnienia, uspokojenia i przynajmniej krótkiego zapomnienia o chorobie – mówi Katarzyna Wieczorek, plastyczka prowadząca zajęcia w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Tematem przewodnim tegorocznych warsztatów jest kopiowanie polskich dzieł sztuki. W związku z obecnymi wydarzeniami, dzieci mogą też tworzyć prace o tematyce pokoju na świecie. W tegorocznej edycji warsztatów będą brały udział  również dzieci z Ukrainy, leczone na polskich oddziałach.

Nasi Podopieczni mogą korzystać z instruktażu kopiowania obrazów, który znajduje się na naszej stronie.

INSTRUKTAŻ KOPIOWANIA OBRAZU

Zwieńczeniem projektu „Słoneczna Galeria” jest coroczna Gala Urtica Dzieciom. To uroczyste wydarzenie połączone z licytacją charytatywną prac plastycznych. To właśnie na Gali prezentowane są wybrane obrazy, których autorami są podopieczni Fundacji. Kilkadziesiąt prac, wybranych przez kustoszy sztuki z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, trafia pod licytacyjny młotek. Dzięki dobrym sercom darczyńców każdego roku zbieramy fundusze na wsparcie dziecięcych oddziałów onkologii i hematologii oraz na realizację statutowych projektów Fundacji Urtica Dzieciom. Podczas zeszłorocznej 24. Gali Urtica Dzieciom udało nam się zebrać 444 037,00 zł! Praca stworzona przez 14-letnią Marysię, pacjentkę Kliniki Pediatrii – Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Kielcach, wylicytowana została za rekordową kwotę 30 tys. zł.

13. Maria Zamojska 13 lat kopia Dziewczyna w zielonej sukience Tamara Łempicka Kielce

Dzięki „Słonecznej Galerii” dzieci chore onkologicznie stają się prawdziwymi artystami, a przy tym same mogą wesprzeć finansowo oddziały dziecięce.

Dochód ze sprzedaży dzieł Małych Artystów trafia do szpitali i wspiera zakup specjalistycznego sprzętu  medycznego i wyposażenie oddziałów.

 

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, żeby być na bieżąco
ze sztuką pomagania.