Skip to main content

Praca z rodzinami dzieci z białaczką – wsparcie psychologiczne i społeczne fundacji

21 lipca 2023
Praca z rodzinami dzieci z białaczką

Wedle statystyk rokrocznie aż 1100-1200 dzieci w naszym kraju zapada na rozmaite choroby nowotworowe1. Najczęściej są to białaczki, które stanowią aż 26% zachorowań na nowotwory. Na szczęście większość z nich jest całkowicie wyleczalna, zwłaszcza jeśli choroba jest szybko wykryta. Niestety nawet przy trafnej i błyskawicznej diagnozie dziecko z białaczką jest narażone na długie leczenie i szereg nieprzyjemnych procedur medycznych. Choroba ma również niekorzystny wpływ na psychikę chorego malucha. Jest też ogromnym obciążeniem psychicznym dla jego opiekunów. Potrzebne jest im fachowe wparcie psychologiczne. Nasza fundacja dla dzieci chorych na białaczkę nie tylko wspomaga finansowo oddziały onkologiczne i hematologiczne. Swoimi działaniami i licznymi projektami wspiera psychicznie dzieci i ich rodziny, w tym wyjątkowo trudnym dla nich czasie.

Wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia to podstawa

Białaczka to nowotwór krwi, który może przybierać różne formy. U dzieci najczęściej pojawia się w postaci ostrej białaczki limfoblastycznej. Objawy tej choroby mogą być niezwykle zróżnicowane i przypominać lekkie infekcje, jakie często zdarzają się dzieciom. Bardziej gwałtowny przebieg ma ostra białaczka szpikowa, która rozwija się błyskawicznie i nieleczona może doprowadzić do śmierci. Kiedy więc u dziecka pojawiają się niejednoznaczne, niepokojące objawy koniecznie należy podjąć odpowiednie kroki, w celu ustalenia przyczyny tych dolegliwości. W przypadku białaczki wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie skutecznego leczenia daje znacznie większe szansa na całkowite wyleczenie.

Białaczka to nie wyrok

Kiedy pada diagnoza – białaczka, zawsze pojawiają się uzasadnione obawy, czy uda się pokonać tę podstępną chorobę. Na szczęście białaczka u dzieci charakteryzuje się wysokim odsetkiem wyleczeń, sięgającym niemal 90%. Niestety leczenie jest długotrwałe i wieloetapowe. Co więcej, dziecko z białaczką zwykle wymaga długiej hospitalizacji na specjalistycznym oddziale szpitalnym, co z pewnością nie wpływa korzystnie na jego kondycję psychofizyczną. Mali pacjenci często nie radzą sobie w szpitalnej rzeczywistości, z dala od bliskich i przyjaciół. Dlatego tak ważne jest, aby od początku leczenia miały zapewnione odpowiednie wsparcie psychologiczne. Tego rodzaju pomocy, potrzebują również rodziny dzieci chorych na białaczkę. Choroba dziecka budzi bowiem przeróżne uczucia i emocje, z którymi opiekunowie nie zawsze potrafią sobie poradzić. To właśnie z myślą o dzieciach dotkniętych chorobami onkologicznymi i ich rodzinach powstała Fundacja Urtica Dzieciom.

Wsparcie dla dzieci chorych na raka

Fundacja Urtica Dzieciom to instytucja, która wspiera rzeczowo i finansowo dziecięce oddziały onkologiczne i hematologiczne, ale nie tylko. Poprzez swoje różnorodne akcje i działania zapewnia profesjonalne wsparcie psychologiczne dzieciom walczącym z tą niezwykle trudną chorobą. Organizuje między innymi warsztaty plastyczne, które, choć na chwilę pozwalają oderwać się dzieciakom od szpitalnej rzeczywistości i zapomnieć o chorobie i trudach leczenia. Fundacja troszczy się również o małych pacjentów dotkniętych nowotworem, organizując turnusy terapeutyczne dla dzieci. Łączą one wypoczynek z terapią. Uczestnicy tego rodzaju obozów mają zapewnioną wszechstronną pomoc różnorodnych specjalistów, ale też szereg rozmaitych aktywności dostosowanych do możliwości chorych. Turnus terapeutyczny to umiejętne połączenie niezbędnego leczenia z tak potrzebną chorym i ich rodzinom rozrywką. To także niezbędna pomoc psychologiczna dla rodzin. Eksperci uczą między innymi opiekunów, jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie i postępować z chorym. Poruszają także szerzej ogólną tematykę dotyczącą wychowania dzieci.

Fundacja Urtica Dzieciom i jej działalność

Różnorodna pomoc małym pacjentom z chorobami onkologicznymi to główne zadanie Fundacji Urtica Dzieciom. Chorzy i ich rodziny mogą liczyć na szerokie wsparcie ze strony tej wyjątkowej organizacji. Fundacja zbiera pieniądze potrzebne oddziałom onkologii i hematologii w całym kraju. To tam walczą o swoje zdrowie dzieci z chorobami nowotworowymi. Na tę chwilę pod opieką fundacji jest aż 19 oddziałów dziecięcych o tej specjalizacji. Na tym jednak nie kończą się działania fundacji. Podejmuje ona również inne, niezwykle ważne inicjatywy, dzięki którym dzieci dotknięte chorobami nowotworowymi, jak również ich rodzice, łatwiej znoszą ten trudny dla nich czas.

Fundacja przyczyniła się między innymi do powstania publikacji, która wspiera małych pacjentów w walce z chorobą. Ten wyjątkowy poradnik sprawia, że ich życie staje się radośniejsze, pomimo choroby. Warto zatem wspierać tego rodzaju inicjatywy. Najlepszym na to momentem jest roczne rozliczenie PIT. Przekazując 1,5% podatku dla Fundacji Urtica Dzieciom, dokładamy swoją cegiełkę do wyjątkowego celu i aktywnie wspieramy działania tej organizacji. Dzięki tym środkom możemy sprawić, że życie dzieci z chorobami nowotworowymi będzie bardziej kolorowe i będą one mogły, choć na chwilę zapomnieć o swojej chorobie.

  1. https://imid.med.pl/pl/dzialalnosc-kliniczna/dzialkliniczna/kliniki/klinika-onkologii-i-chirurgii-onkologicznej/leczenie-guzow-kosci ↩︎

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, żeby być na bieżąco
ze sztuką pomagania.