Skip to main content

Cancer coaching – czym jest i jak kompleksowo wspierać osoby chore na raka?

Cancer coaching

W ostatnich latach coraz większą rolę w procesie terapeutycznym osób chorych na raka odgrywa tzw. cancer coaching. Na czym on polega? Kim jest cancer coach i dlaczego ma on tak duży wpływ na kondycję psychiczną i emocjonalną pacjenta onkologicznego?

Czym jest cancer coaching?

Mianem „cancer coachingu” określa się profesjonalny proces wspierania osób cierpiących na choroby nowotworowe oraz ich bliskich. Celem tych działań jest przede wszystkim:

  • wzmocnienie emocjonalne pacjenta i poprawa jego kondycji psychicznej,
  • pomoc w odnalezieniu poczucia wpływu na otaczającą rzeczywistość oraz na swoje życie,
  • wsparcie merytoryczne w zakresie leczenia, postępów choroby, a także stylu życia,
  • towarzyszenie pacjentom w podejmowaniu kluczowych decyzji oraz podczas radzenia sobie z kryzysami,
  • planowanie działań prozdrowotnych w trakcie leczenia oraz rehabilitacyjnych po jego zakończeniu.

Cancer coach, czyli osoba specjalizująca się w takiej pomocy, nie jest psychologiem (ale może być). Jest to jednak specjalista, który może z nim współpracować, aby – wraz z pacjentem –uzyskać konkretne korzyści w obszarach związanych ze zdrowiem oraz jakością życia.

Jak kompleksowo wspierać osoby chore na raka?

Smutek, rezygnacja i złość w chorobie nowotworowej to uczucia, które mogą skutecznie utrudnić, a nawet uniemożliwić dalszą terapię. Takie wydarzenia jak np. przyjęcie chemii lub pierwsza wizyta u onkologa mogą być dla pacjenta źródłem wielu obaw. Dlatego ważne jest, aby cancer coach skutecznie wspierał osoby chore na raka na wielu różnych płaszczyznach.

Wsparcie w obszarze motywacji oraz emocji

Zadaniem coacha jest m.in. pomoc w oswajaniu diagnozy i towarzyszącemu jej lęku, a także praca nad poczuciem sensu życia w tych trudnych chwilach. Dzięki temu zarówno osoba dorosła, jak i dziecko chore na raka, mogą wzmocnić swoją odporność psychiczną oraz nauczyć się poprawnego rozpoznawania i wyrażania emocji.

Wsparcie merytoryczne

Choć słowa otuchy dla chorego na raka są bardzo ważne, to często potrzebuje on również solidnego wsparcia informacyjnego i edukacyjnego. Osoba chora na raka może też otrzymać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące żywienia, aktywności fizycznej oraz metod relaksacji.

Organizacja planu dnia

Cancer coaching to proces, który może mieć również ogromny wpływ na organizację i planowanie dnia osoby chorej na raka. Kluczowe są tu zwłaszcza trzy kwestie: odpowiednia pomoc w ustaleniu priorytetów w życiu codziennym, tworzenie harmonogramu podejmowanych działań (np. wizyty, badania, odpoczynek), a także wsparcie w zakresie utrzymania poczucia kontroli nad codziennością.

Budowanie pozytywnej narracji i własnej sprawczości

Choroba hematologiczna lub onkologiczna bardzo często odbiera ludziom poczucie godności i własnej sprawczości. Rolą cancer coacha jest wzmacnianie u pacjentów poczucia wartości i sensu życia, a także budowanie konstruktywnej narracji, w której pacjent może wpływać na swoje samopoczucie oraz podejmowane przez siebie decyzje.

Jak pracuje specjalista z zakresu cancer coachingu?

Specjalista ds. cancer coachingu, którego może zatrudniać np. fundacja dla dzieci chorych na raka, to osoba, która współpracuje z pacjentami w ściśle określony sposób, tak aby podejmowane przez niego działania przyniosły określony cel.

Dlatego cancer coach pracuje najczęściej z pacjentem w trybie 1:1, udzielając mu wsparcia drogą online lub w trakcie spotkań „w cztery oczy”. Spotkania mogą dotyczyć takich kwestii jak rozpoczęcie leczenia, jego przebieg, a także etap końcowy, jakim jest rekonwalescencja po chorobie nowotworowej.

Bardzo ważnym zadaniem specjalisty jest określenie konkretnych celów, które – według specjalisty i osoby chorej – są najważniejsze w procesie leczenia. Priorytetem może być np. zmniejszenie lęku, odzyskanie energii i chęci do życia, a także poprawa komunikacji z rodziną. Co ważne, wraz z wytyczeniem konkretnych celów, należy monitorować ich postępy, co również jest zadaniem coacha. Warto również dodać, że czasami współpraca odbywa się w parze z psychoterapeutą psychoonkologicznym, jeśli pacjent przeżywa silny kryzys psychiczny.

Kto może być cancer coachem?

Cancer coach to osoba, która nie zawsze jest psychologiem, aczkolwiek musi posiadać określone umiejętności i kwalifikacje, które są niezbędne w takiej pracy. Osoba taka może posiadać wykształcenie z zakresu:

  • psychoonkologii (czasem jest to psycholog lub psychoonkolog),
  • wiedzy medycznej w zakresie onkologii.

Specjalistą może być też coach z dodatkowymi kompetencjami psychoonkologicznymi.

Ważne jest, by zachować granice – coach nie diagnozuje ani nie prowadzi leczenia, ale wspiera pacjenta na poziomie psychospołecznym i edukacyjnym.

Cancer coach to osoba, która odgrywa ważną rolę w leczeniu onkologicznym. Fundacja Urtica Dzieciom współpracuje z psychoonkologami.Jeśli chcesz wesprzeć działalność fundacji, tak ważnych dla kondycji psychologicznej dzieci chorych na raka, możesz przekazać dotację. Darowizna na fundację to prosty i szybki sposób wsparcia działań podmiotowych jednostki.

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, żeby być na bieżąco
ze sztuką pomagania.